Sikke Madenciliği

Sikke kripto varlıkların üretimi ve işlemleri için önerilen madencilik sistemini dünya varlıklarını hunharca kullananan birer canavar ve çevre düşmanı olarak görmektedir. Bu nedenle doğrulama işlemleri Sikke PoS (Sikke Proof of Stake) algoritmasına göre yapılacaktır. 

Sikke Madenciliği (Proof of Stake)

Sikke; işlem onayları için Proof of Stake (PoS) algoritmasını kullanır. Bu algoritmaya göre tokenler sistem başlarken üretilir ve herkesin yatırımına karşılık düşen token miktarına göre hesap cüzdanlarına yüklemeler yapılır.

Sikke sisteminde isteyen herkes sikke madencisi olabilir. Proof of Stake algoritmalarına göre madencilik yapmak isteyen kişi kesesinde ne kadar çok sikke tokeni bulundurursa o kadar çok işlem ücreti alabilir. Madenci olmak isteyen kişiler kesesindenki sikkelerin tamamını kullanamazlar, kullandıkları zaman madencilik vasfı sona erer. 

Sikke madencileri yaptıkları her bir işlemin miktarına göre işlem ücreti alırlar. İşlem ücreti işlem miktarının %0.1'dir. Bu işlem ücretinin %70'yi madenciye, %30'u Sikke Networkünün geliştirilmesi amacıyla Sikke projesine aktarılır. 
Örneğin :1000 SKK'lık bir işlem için 1 SKK işlem ücreti alınır.  Bu işlem ücretinin 0.70 SKK'sı madenciye, 0.30 SKK'sı sikke projesine aktarılır.

MADENCİLİK İÇİN ÖN BAŞVURU YAP

Kurallar & Şartlar

 1. Sikke madencisi olmak için kesenizde en az 2.500 SKK olması gerekmektedir.  

 2. Sikke madencisi olmak için başvuru ücreti 500 SKK 'dır. 

 3. Başvuru ücreti 25 Nisan 2018 Tarihine kadar SKK146822358513330074481118 kesesine 500 SKK göndermelisiniz.

 4. Madencilik işlemi internete bağlı windows veya Linux tabanlı herhangi bir bilgisayar/sunucuda yapılabilir veya SikkeCloud ağından sunucu kiralanabilir. 

 5. Sikke Madenciliği yapmak için en az 2 adet kese numarası olmalıdır. Keselerden birisi madencilik için saklayacağınız sikkeleri saklar, diğeri ise işlem ücretlerinin aktarılacağı sikkelerin gönderileceği kesedir. 

 6. Sikke Madenciliği Temmuz 2018 tarihi itibari ile devreye alınacaktır. 

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Madencilik için; birden fazla bilgisayar/sunucu kullanabilir miyiz?
  Evet Kullanabilirsiniz,  ancak her bir bilgisayar/sunucu için farklı bir keseniz olmalı.
 2. Ben madencilik için keseme 100.000 SKK koysam en çok ben mi kazanacağım?
  Hayır, BlockChain ağımızda kesede bulunan sikke miktarına göre ağırlıklar hesaplanır. Her madenci ağırlığı oranında işlem yapıp kazanç elde eder.
  Örneğin : Ağda 2 madenci olduğunu varsayalım. Bir  madenicinin kesesinde 100 SKK, diğer madencinin kesesinde 200 SKK olsun. İşlem miktarından bağımsız olarak: sıra ile 2 adet işlem, kesesinde 200 SKK olan madenciye, 1 işlem; kesesinde 100 SKK olan madenciye gönderilir. Madenciler ise transfer edilen tutarın  %0.1 binde biri (%70 madenci, %30 Sikke) işlem ücreti alır.